rodzaje-pojazdow-dostawczych

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Furgon (blaszak)
  3. Van
  4. Plandeka / firanka
  5. Kontener / sztywna zabudowa
  6. Podsumowanie

Wstęp – rodzaje samochodów dostawczych

Samochody dostawcze to kluczowe narzędzie pracy wielu firm, które muszą dostarczać swoje produkty lub usługi na czas. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą działalność, która dostarcza pizzę na wynos, czy dużą firmę przewozową, która przewozi towary w całej Europie – wybór odpowiedniego pojazdu dostawczego jest kluczowy dla Twojego sukcesu. W tym artykule omówimy różne rodzaje pojazdów dostawczych, takie jak furgony (blaszaki), vany, plandeki i kontenery. Przedstawimy podstawowe informacje o każdym z nich, podamy wymiary przestrzeni ładunkowej i dopuszczalną ładowność oraz zastanowimy się dla kogo dany rodzaj pojazdu będzie odpowiedni. Dzięki temu artykułowi zgłębisz wiedzę o rodzajach pojazdów dostawczych i będziesz w stanie dokonać bardziej świadomego wyboru.

Furgon (blaszak) – rodzaje samochodów dostawczych

Furgon, zwany także blaszakiem, to jeden z najpopularniejszych rodzajów pojazdów dostawczych. Furgon to zazwyczaj samochód ciężarowy, który posiada przestrzeń ładunkową zamkniętą blaszaną karoserią, co daje mu dodatkowe zabezpieczenie ładunku.

Furgony występują w wielu rozmiarach i kształtach, co oznacza, że ​​mogą pomieścić różne rodzaje ładunków. Małe blaszaki, takie jak np. nowy Renault Traffic L1H1, posiadają przestrzeń ładunkową o wymiarach 2,537 m długości, 1,662 m szerokości i 1,387 m wysokości, a jego ładowność wynosi 1017 kg. Większa wersja popularnego Traffica ma nieco dłuższe wymiary paki: 2,937 m długości, 1,662 m szerokości i 1,387 m wysokości, a jego ładowność sięga 1251 kg. Dla niektórych będzie to wystarczająca przestrzeń, inni poszukają czegoś większego.

źródło: wyborkierowcow

Nowy Fiat Ducato oferuje przestrzeń ładunkową o wymiarach od 2,67 m do 4,07 m długości, 1,87 m szerokości i między 1,662 a 2,172 m wysokości – w zależności od wersji. Ładowność Ducato waha się w przedziale 1145 do 1600 kg. Czterometrowy furgon daje już spore możliwości ładunkowe i dzięki temu jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do przewozu tych mniejszych ładunków i przesyłek.

Furgony są szczególnie przydatne dla firm, które dostarczają różne towary na krótkie dystanse, jak na przykład: dostawcy jedzenia, hurtownie, a także firmy kurierskie. Blaszaki dobrze sprawdzają się również w branży budowlanej, gdyż mogą być wykorzystywane do przewozu materiałów budowlanych i narzędzi. Furgony są również idealnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują przewozić towary w bezpieczny i kontrolowany sposób, gdyż zazwyczaj posiadają zamkniętą przestrzeń ładunkową, co zabezpiecza przed kradzieżą i uszkodzeniami.

Van – rodzaje samochodów dostawczych

Van to kolejny popularny typ pojazdu dostawczego, który charakteryzuje się bardziej dynamicznym i sportowym wyglądem w porównaniu do furgonu. Zwykle są one mniejsze i bardziej zwrotne niż furgony, co czyni je idealnymi do poruszania się w mieście.

Wymiary przestrzeni ładunkowej vanów różnią się w zależności od producenta i modelu, ale zwykle mieszczą się w granicach ładowności od 500 do 1200 kg. Np. nowy Fiat Doblo Van, posiada następujące wymiary przestrzeni ładunkowej: długość: 1,817 m, szerokość: między 1,527 a 1,733 m (w zależności od ilości rozsuwanych drzwi), wysokość: 1,2 – 1,27 m. Szerokość między nadkolami jest równa 1,229 m. Ładowność tego małego Doblo wynosi między 650 a 1000 kg. Dopuszczalna ładowność zależy od wielkości i modelu, ale większość vanów może pomieścić przynajmniej jedną lub kilka palet lub inne, gabarytowe ładunki.

źródło: wyborkierowcow

Van jest idealnym pojazdem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują zwrotnego i wygodnego pojazdu do dostarczania towarów, mającego miejski charakter, ale z jednoczesną możliwością przewiezienia czegoś większego. Zwykle są one stosowane w branżach takich jak catering, e-commerce, przesyłki kurierskie, handel detaliczny i usługi transportowe, które wymagają transportu mniejszych lub średnich ładunków.

Van może być również stosowany jako pojazd użytkowy dla rzemieślników lub innych pracowników, którzy potrzebują mobilnej pracowni, takiej jak mechanicy, stolarze lub hydraulicy. Dzięki wyposażeniu dodatkowemu, takiemu jak szuflady, półki i regały, van może być dostosowany do potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

Plandeka / firanka – rodzaje samochodów dostawczych

Plandeka to kolejny rodzaj pojazdu dostawczego, który charakteryzuje się przestronną przestrzenią ładunkową, ale w przeciwieństwie do furgonów i vanów, zamiast stałych ścian, zabudowana jest konstrukcją osłoniętą plandeką, co zapewnia łatwy dostęp do ładunku z boków i tyłu pojazdu.

źródło: bus rent

Dopuszczalna ładowność przestrzeni ładunkowej samochodów dostawczych z plandeką / firanką różni się w zależności od producenta i modelu, ale zwykle realna ładowność mieści się w przedziale od 700 do 1100 kg. Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rozmiary takich samochodów dostawczych – 8 paletowe i 10 paletowe.

Bus 8 palet wymiary

Wymiary przestrzeni ładunkowej busów z plandeką o pojemności 8 palet to: 4,2 m (długość), 2,2 m (szerokość) i 2 – 2,5 m (wysokość)

Bus 10 palet wymiary

Wymiary busa 10 paletowego to: 4,8 m (długość), 2,2 m (szerokość) i 2 – 2,5 m (wysokość). Istnieje również druga wersja zabudowy 10-paletowej, wtedy długość wynosi 4,2 m, ale szerokość zwiększa się do 2,4 m.

Istnieją jeszcze inne rozmiary zabudów busów z plandeką, jednak wymienione wyżej trzy typy, spotykane są najczęściej.

Plandeka jest idealnym pojazdem dla przedsiębiorców, którzy potrzebują łatwego dostępu do ładunków z boków i tyłu pojazdu. Plandeki są zwykle stosowane są przez firmy transportowe, przewożące ładunki na trasach krajowych i międzynarodowych, oraz w branżach takich jak budowlana, ogrodnicza i meblowa, które wymagają transportu dużych i nieporęcznych ładunków.

Plandeki są również wykorzystywane w firmach oferujących przeprowadzki, jako alternatywa dla ciężarówek, gdy potrzebna jest mniejsza ilość przestrzeni ładunkowej.

Plandeki są bardziej uniwersalne niż furgony i vany, ponieważ można je łatwo załadować od boków, a nawet górą, co ułatwia transport większych i dłuższych ładunków.

Kontener / sztywna zabudowa – rodzaje samochodów dostawczych

Kontenery to pojazdy dostawcze o sztywnej zabudowie, zazwyczaj wykonanej z polipropylenu komorowego o strukturze plastra miodu lub aluminium, co zapewnia wytrzymałość i solidne zabezpieczenie przewożonego ładunku przed warunkami atmosferycznymi i kradzieżami. Samochody dostawcze ze sztywną zabudową mają zwykle wymiary i ładowność zbliżoną do tych z plandeką / firanką, są więc w stanie przewieźć duże i ciężkie ładunki.

źródło: otomoto

Wymiary przestrzeni ładunkowej kontenerów to zwykle 420 x 220 x 220 cm, czyli wystarczająco, aby pomieścić nawet 8 europalet. Ładowność pojazdu ze sztywną zabudową zależna jest od materiałów z jakich zabudowa została wykonana. Zwykle, na takie auto, można załadować 600 – 1000 kg.

Samochód z zabudową z kontener / sztywna zabudowa, idealnie sprawdzi się dla firm zajmujących się transportem dużych i cennych towarów, takich jak elektronika, meble, urządzenia czy przesyłki kurierskie. Taki rodzaj zabudowy jest wręcz wymagany przez firmy zlecające transport drogich towarów, ponieważ kontener, w przeciwieństwie do plandeki, nie jest podany na rozcięcia, a ponadto drzwi do przestrzeni ładunkowej są zamykane na klucz, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.

Podsumowanie – rodzaje samochodów dostawczych

W artykule omówiliśmy cztery najpopularniejsze typy pojazdów dostawczych: furgon (blaszak), van, plandeka / firanka oraz kontener / sztywna zabudowa . Każdy z tych typów ma swoje cechy i odpowiednie zastosowanie w zależności od potrzeb firmy.

Furgony (blaszaki) są idealne dla małych przedsiębiorstw oraz dla tych, którzy transportują niewielkie ilości towarów. Mają one przestronną przestrzeń ładunkową oraz dopuszczalną ładowność do 3,5 tony.

Vany są dobrym wyborem dla tych, którzy potrzebują mobilnego biura lub szybkiego i łatwego transportu małych towarów. Są one znacznie mniejsze niż furgony, ale mają również mniejszą przestrzeń ładunkową i mniejszą dopuszczalną ładowność.

Plandeki są idealne dla firm transportowych, które muszą transportować różne towary, zwłaszcza te, które wymagają załadunku bokiem. Plandeki mają elastyczną, wodoodporną tkaninę zabezpieczającą ładunek przed warunkami atmosferycznymi.

Kontenery to rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują przestrzeni ładunkowej zabezpieczającej towar przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Mogą być one wykorzystane w wielu różnych działalnościach, w tym przez firmy kurierskie, dostawców sprzętu AGD i RTV czy firmy komputerowe.

Wszystkie te rodzaje pojazdów dostawczych mają swoje mocne strony i są odpowiednie dla różnych rodzajów biznesów. Ważne jest, aby wybrać pojazd, który spełni potrzeby i wymagania danej firmy, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo i wygodę podczas transportu towarów.

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *