Spedycja jest działalnością, której celem jest zorganizowanie przewozu towarów. Proces ten jest złożony i wymagający, ponadto obarczony sporą odpowiedzialnością.
Osoba pracująca w spedycji, zajmująca się organizacją przewozu towarów, to spedytor (lub spedytorka). Spedytor, w pierwszej fazie kontaktu z klientem, pełni rolę doradcy. Niezmiernie ważne jest, aby dobrze zrozumieć potrzeby zleceniodawcy i przedstawić mu najlepsze możliwości na ich rozwiązanie. Spedytor, co do zasady, wykonuje szereg czynności niezbędnych do prawidłowego zawarcia i wykonania umowy przewozu.
Spedytor, przygotowania transportu rozpoczyna robiąc z klientem wywiad na temat ładunku. Spedytor doradza jaki pojazd najlepiej sprawdzi się przy przewozie określonego typu towaru, jak powinien zostać przygotowany do wysyłki, by zapewnić najwyższe bezpieczeństwo podczas przewozu, czy nawet jaką trasą towar powinien zostać dostarczony w miejsce docelowe. Kiedy wszystkie warunki zostaną ustalone, spedytor może zająć się również zawieraniem umów.
Obowiązki spedytora to również dopasowanie odpowiedniego przewoźnika i środka transportu, który na zlecenie spedycji wykona transport, przygotowanie dokumentacji transportowej, nadzorowanie transportu, oraz inne czynności związane z terminowym dostarczeniem powierzonego ładunku (np. odprawy celne, awizacje).
Czy warto korzystać z usług spedycji?
Zdecydowanie tak! Dzięki spedycjom klient oszczędza czas, pieniądze i zachowuje spokój.
Współpracując ze spedycją, klient nie musi samemu organizować całego procesu związanego z transportem towaru. Nie traci więc czasu na znalezienie odpowiedniego przewoźnika, który będzie w stanie przewieźć określony towar, na wybranej trasie, w pożądanym terminie.
Dzięki znajomości branży transportowej, spedycje są w stanie zaoferować klientowi odpowiednią, rynkową cenę za usługę.
Współpracując bezpośrednio z przewoźnikiem, może dochodzić do sytuacji, w których jest problem np. z załadunkiem, rozładunkiem, dokumentacją, oraz inne stresowe sytuacje, które w przypadku współpracy ze spedycją, rozwiązywane są przez spedytorów.
Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji transportu drogowego na terenie Polski lub w Europie – zgłoś się do Eurofracht. Pomożemy bezpiecznie zorganizować Twój transport.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną wycenę usługi transportowej
Gdy potrzeba pomocy w organizacji transportu towarów, stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniej firmy spedycyjnej. Jak podjąć odpowiednią decyzję? Wszystko zależy od rodzaju ładunku jaki chcemy przewieźć.
Przede wszystkim należy określić jakiego rodzaju spedycji szukamy. Czy ma to być spedycja drogowa, a może potrzebujemy spedycję lotniczą, spedycję kolejową albo spedycję morską?
Jakie są rodzaje spedycji?
Spedycja drogowa Spedycja drogowa zajmuje się organizowaniem przewozu ładunków transportem samochodowym. Oznacza to, że całość pracy wykonywana jest samochodem dostawczym lub ciężarowym. Dobór odpowiedniego środka transportu leży po stronie spedytora. Eurofracht, świadczy właśnie usługi w zakresie transportu drogowego.
Spedycja morska Spedycja morska, to najprościej mówiąc spedycja organizująca transport morski. W skład kompetencji spedycji morskiej, oprócz organizacji transportu drogą morską, wchodzi również organizacja transportu śródlądowego (rzecznego).
Spedycja lotnicza Transport lotniczy to transport powietrzny, w którym ładunki transportowane są przez samoloty i śmigłowe. Jest najdynamiczniej rozwijającym się rodzajem przewozu, spośród wszystkich gałęzi transportu.
Spedycja kolejowa Spedycja kolejowa zajmuje się organizacją transportu kolejowego, wykonywanego przez lokomotywy, wagony lub wagony towarowe. Koleją zwykle przewozi się najcięższe i największe objętościowo ładunki. Zaletą tego rodzaju transportu jest rozbudowana siatka połączeń kolejowych oraz znacznie niższy koszt przewozu towarów w porównaniu do np. transportu drogowego.
Spedycja dzieli się na dwa rodzaje spedycji pod względem zakresu obowiązków. Pierwsza z nich to spedycja właściwa, posiadająca w swoich kompetencjach wszystkie czynności opisane już w tym artykule, a druga to spedycja mieszana. W tej drugiej, spedytorzy wykonują dodatkowe czynności, takie jak:
magazynowanie towarów,
przyjmowanie opłat za dostarczony ładunek,
przeprowadzenie cesji praw do ładunku,
sprzedaż ładunku,
oraz awizowanie na załadunku i/lub rozładunku.
Spedycja krajowa ogranicza się do przyjmowania zleceń spedycyjnych na terenie jednego kraju. Takie przedsiębiorstwa spedycyjne dbają o zorganizowanie odpowiedniego środka transport, zlecenie spedycyjne, sporządzenie dokumentacji transportowej (w tym m.in. list przewozowy), nadzór nad załadunkiem, rozładunkiem oraz postępem przewozu. Ważna jest również organizacja odpraw celnych.
Z racji przemieszczania się po drogach krajowych, niezbędne jest nieustanne nadzorowanie etapu realizacji zlecenia z wykorzystaniem telematyki (systemy GPS).
Eurofracht, to firma spedycyjna z Wrocławia, która zajmuje się realizacją zleceń spedycyjnych na terenie Polski. Korzystamy z różnych środków transportu – samochody dostawcze oraz ciężarowe, w zależności od specyfiki zlecenia. Koncentrujemy się na organizowaniu przewozu ładunków w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, dostosowany do branży klienta.
Wypełnij formularz, a my wyślemy wycenę transportu nawet w kilka minut
Firma spedycyjna oferująca usługi przewozu ładunków za granicę, nazywa się spedycją międzynarodową. Transport międzynarodowy jest jedną z głównych gałęzi transportu. Przewóz ładunków do zagranicznych klientów, jest strategiczny dla wielu firm w Polsce i Europie. Przedsiębiorstwo spedycyjne posiadające w swojej ofercie usługi transportu międzynarodowego, jest przedsiębiorstwem
Nasza firma spedycyjna wykonuje transport drogowy międzynarodowy, z wykorzystaniem odpowiedniego środka transportu, spełniającego potrzeby klienta.
Na trasach międzynarodowych, do przewozu ładunków używamy samochodów dostawczych, typu np. bus plandeka, o ładowności do 1,1 t, oraz samochodów ciężarowych, takich jak solówki i ciężarówki z naczepą (nazywane również „tir). Dobór pojazdu zależny jest od rodzaju przesyłki, a jej przewozem zajmują się doświadczeni kierowcy, których zadaniem jest m.in. prawidłowe zabezpieczenie ładunku, aby w trakcie realizacji zlecenia nie doszło do uszkodzenia towaru.
Mamy w ofercie różne typy pojazdów, odpowiadające różnym potrzebom naszych klientów. Możesz samodzielnie wybrać odpowiedni pojazd dla Twojego ładunku lub jeśli nie wiesz, który samochód najlepiej spełni Twoje wymagania, nasz pracownik pomoże Ci i dobierze właściwy pojazd.
Bus - Van
Wymiary przestrzeni ładunkowej:
Długość: 420 - 480 cm
Szerokość: 220 - 245 cm
Wysokość: 200 - 250 cm
Pojemność: 8 - 10 EPAL
Ładowność: 1100 kg
Solówka
Wymiary przestrzeni ładunkowej:
Długość: 600 - 820 cm
Szerokość: 245 cm
Wysokość: 220 - 270 cm
Pojemność: 14 - 20 EPAL
Ładowność: 2500 - 9000 kg
Ciężarówka z naczepą
Wymiary przestrzeni ładunkowej:
Długość: 1360 cm
Szerokość: 245 cm
Wysokość: 270 -300 cm
Pojemność: 34 EPAL
Ładowność: 24000 kg
Konkluzja
Usługi spedycyjne mogą być odmienne u różnych firm spedycyjnych. Przykładowo spedycje zajmujące się spedycją drogową, nie będą w stanie zrealizować transportu kolejowego i odwrotnie. Dlatego ważny jest wybór odpowiedniej firmy spedycyjnej do współpracy. Oczywiście branża TSL to nie tylko spedycje. Wiele elementów branży TSL (Transport Spedycja Logistyka) łączy się ze sobą, a właściwie cały łańcuch branży jest od siebie mocno zależny. Temat branży TSL rozwijamy w innym artykule.
Pytania i odpowiedzi
Czy Eurofracht oferuje wynajem pojazdów?
Nie, Eurofracht pomaga w organizacji transportu drogowego, ale nie wynajmuje pojazdów.
Czy Eurofracht świadczy usługi transportowe pasażerów?
Nie, zajmujemy się wyłącznie transportem drogowym towarów.